SOYAK SOHO YEŞİL BİNA

Soyak Soho, Ağustos 2014 tarihinde LEED BD+C: New Construction v3 sertifikasını Gold seviyesinden almaya hak kazanmıştır.

Soyak Soho LEED Gold sertifikasına sahip bir projedir. Yeşil bina konsepti üzerine tasarlanmıştır. Sürdürülebilir bina olarak da bilinen yeşil binalar, tasarımda, inşaatta, işletmede çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen, enerjiyi ve suyu daha az harcayan, kaynakları ve malzemeleri daha verimli kullanan binalardır.

Soho projesinde LEED kriterleri çerçevesinde yapılan uygulamalar aşağıdaki gibidir:

Sürdürülebilir Araziler:

Bu projede serada yetişen kültür çimi değil, İstanbul’un kır çimi kullanılacak.

Doğal yaşamı desteklemek için, tüm bitkiler İstanbul’un yerel ve iklimine adapte olmuş bitkilerinden seçilecek.

Projede, yağmur sularının boşa gitmemesi için, bahçeyi sulamak üzere yağmur suyunu toplayacak sistemler planlandı. Bu uygulama hem su tasarrufu sağlayacak, hem de aidatları önemli ölçüde azaltacak.

Şehrin içinde de bisiklete binmeyi teşvik etmek için bisiklet park alanları ayrıldı (21 adet).

Yeşil alanlara daha fazla yer ayırmak için tüm otoparklar yer altında yapıldı.

Elektrikli araçların şarj edilebilmesi için şarj üniteleri yapıldı. Düşük emisyonlu araçlar için öncelikli park yerleri ayrıldı.

Projede dairelerin yazın aşırı ısınmasını engellemek için çatı, dış cephe ve dış zeminde açık renk malzeme tercih edildi.

Su Kullanımında Etkinlik:

Projede su armatürlerinin hepsi en az su tüketen, en verimli modellerden seçildi.

Doğal yaşamı desteklemek için, tüm bitkiler yerel ve iklimine adapte olmuş bitkilerden seçildi.

Bahçeleri sulamak için yağmur suyunu toplayacak sistemler planlandı. Bu uygulama, aynı zamanda aidatların da azalmasına katkıda bulunacak.

Enerji ve Atmosfer:

Hem faturalar, hem de aidatlar azalsın diye, konutlardaki ve bina içindeki elektrik armatürlerinin hepsi en az enerji tüketen modellerden seçildi.

Geceleri yıldızların görülebilmesi için, ışık kirliliği yaratmayan, gökyüzünü aydınlatmayan çevre aydınlatma armatürleri seçildi.

Projedeki tüm elektrik ve mekanik ekipmanlar enerji verimli modellerden seçildi.

Projede dairelerin yazın aşırı ısınmasını engellemek için çatı, dış cephe ve dış zeminde açık renk malzeme kullanılacak. Böylece konutların yazın gereksiz yere ısınması engellenmiş olacak.

Bina kullanıcılarının ısınmaya daha az enerji harcaması için, projede yalıtım Amerikan ASHRAE Standardına uygun yapılacak.

Isı kontrolünü konut kullanıcıları kendileri ayarlayabilsin ve böylelikle daha az enerji tüketsin diye her odaya termostatik vana koyulacak.

Ozon tabakasına zarar vermeyen çevre dostu soğutucu gazı kullanılacak.

Malzeme ve Kaynaklar:

Konut kullanıcıları çevreyi korumak için zorlanmasın diye, atıkları kolayca ayrıştırabilecekleri sistemler tasarlandı.

Konutların inşaat sırasında çıkan tozdan etkilenmemesi için inşaat tamamlandıktan sonra konutlar izole edilerek korunacak.

Dışarının kiri, tozu konutlara girmesin diye bina girişine Amerikan standardına uygun özel paspaslar yerleştirilecek.

Projenin inşaat sürecinde de çevre korunmakta, çünkü malzemelerin bir kısmı geri dönüştürülmüş içerikli yerel inşaat malzemelerinden seçilmekte ve inşaatta ortaya çıkan atıkların hemen hepsi geri dönüşüme gönderilerek toz ve kirin çevreye ve yeraltı sularına yayılmasına engel olunmaktadır.

İç Yaşam Kalitesi:

Projede pencerelerden içeriye bol gün ışığı girebilsin, böylelikle lambalar daha geç yakılabilsin diye pencere alanları ve yükseklikleri geniş, oda derinlikleri optimumda tutuldu.

Projede, ısı kontrolünü konut kullanıcıları kendi ayarlayabilsin ve böylelikle daha az enerji tüketsin diye her odaya termostatik vana koyuldu.

Bina kullanıcılarının rahat nefes almaları, daha az kimyasal etkiye maruz kalmaları için, düşük uçucu organik bileşik değerine sahip boya ve inşaat malzemeleri kullanılmakta, solvent içerikli ürünler kullanılmamaktadır.

Ofis için ekstradan yapılanlar:

Soho Ofis’te su tüketimini minimuma indirmek üzere bina klima yoğuşma suyu toplanarak ofis WC’lerinde kullanılacak ve WC’lere susuz pisuar yerleştirilecektir.

Soho Ofis’te, ofis kullanıcıları işe bisikletle de gidip gelebilsin diye bisiklet park alanları ayrıldı (6 adet), duş ve giyinme odaları planlandı.

Sigara dumanına maruz kalınmaması için, Amerikan standartlarına uygun olarak bina giriş çıkışlarından uzakta bir “sigara içme alanı” oluşturuldu.

Yukarıda bahsedilen tüm bu uygulamalar evinizde yaşarken bizzat deneyimleyeceğiniz uygulamalardan bazılarıdır. Sağlık, konfor, çevreye duyarlılık, tasarruf ve düşük aidat odaklı pek çok uygulamanın ar-ge çalışmalarına devam ediyoruz.

Kurumsal kimliğimizin ayrılmaz parçası haline gelen sürdürülebilirliğin projelerimize yansımasını sertifikalandırma amacıyla başlattığımız LEED süreciyle, aslında yıllardır projelerimizde hiç de yabancısı olmadığımız çevre dostu ve verimli uygulamaları daha da geliştirerek, sizler için yeşil binalar, yeşil yaşamlar üretmenin heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.