HAKKIMIZDA

Soyak 1961 yılında kurulmuştur.

Soyak’ın ilk önemli projesi 1962 yılında Tuzla Piyade Okulu yatakhanesi ve subay lojmanlarını tamamlaması olmuştur. 1960’lı yıllarda çeşitli fabrika ve sosyal tesis projelerini hayata geçiren Soyak, ilk konut projesini ise 1970 yılında gerçekleştirmiştir. Yurt dışındaki ilk projesini 1975 yılında Libya’ da gerçekleştiren Soyak, böylelikle adını uluslararası düzeyde duyurmaya başlamıştır.

80’li yıllara gelindiğinde dışa açılmaya başlayan Türk ekonomisindeki değişim ve beraberinde getirdiği büyüme süreci Soyak için de geçerli olmuştur. İstanbul’ da çok sayıda modern yerleşim birimini yaşama geçiren Soyak, bugüne kadar 50.000 kişiye ev sahibi olma imkanı sağlamıştır.

2004 yılına gelindiğinde Soyak, 3000 konuttan oluşan ve 320 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Soyak Yenişehir’i tamamlarken bir başka büyük projeyi başlatmıştır: Soyak Olympiakent.

İstanbul Avrupa yakasında, 1 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu Soyak Olympiakent projesi de 2006 yılının sonunda sahiplerine teslim edilerek tamamlanmıştır.

2006 yılında, İzmir’ de 1568 konuttan oluşan Soyak Mavişehir projesinin satışlarına başlayarak 2007 yılında ilk etabı, 2008 yılında da ikinci etabını sahiplerine teslim edilmiştir.

2007 yılında, İstanbul Kartal’da yer alan iki yeni projeye, Soyak Evreka 812 konut ve Soyak Evreka Rezidans 126 konuttan oluşan projelere başlanmıştır. 2009 Mart ayında Soyak Evreka, 2009 Temmuz ayında ise Soyak Evreka Rezidans sahiplerine teslim edilmiştir.

2008 yılında satışa sunulan, İzmir Karşıyaka’da 2.250 konutluk Soyak Siesta Projesi’nin 1.etabının ardından 2. etabı da Ekim 2009 itibarıyla satışa başlanmış ve sahiplerine teslim edilmiştir.

2009 yılında, İzmir’in 2.309 konutluk Mega Projesi Soyak Siesta’nın ilk etabına başlanmıştır. 5 etaptan oluşan proje tamamlanmış ve sahiplerine teslim edilmiştir.

2010 yılında, İstanbul Halkalı ‘da 1.121 konutluk Soyak Park Aparts projesinin satışlarına başlanmış ve daire sahiplerine teslim edilmiştir.

2011 yılında, İzmir’de 1.109 konutluk Soyak Mavişehir Optimus projesinin satışlarına başlanmış ve sahiplerine teslim edilmiştir.

2011 Ekim ayında, İstanbul Halkalı’da toplam 1.000 konutluk Soyak Evostar projesinin satışlarına başlanmış ve teslim edilmiştir.

2012 yılında, İstanbul Zincirlikuyu’da 77 konuttan oluşan Soyak Soho’nun satışına başlanmış, yaşamın başladığı projenin satışları devam etmektedir.

2015 yılında, İstanbul’un yeni merkezi Kuzey Bahçeşehir’de yer alan Soyak Konforia projesinin satışına başlanmış ve teslim edilmiştir.

Soyak, sektöründe 57 yılı aşkın tecrübesi ile birbirinden başarılı konut projelerine imza atarken, bu ülkede faaliyet gösteren bir kurum olmanın gerektirdiği sosyal sorumluluk bilincini yitirmemeye özen göstermektedir. Bu anlamda; topluma yararlı, sorunlara çözüm teşkil edebilecek sosyal sorumluluk projelerine imza atmaktadır.

Soyak bu kapsamda hayata geçirdiği konut projeleri içerisinde yapımını üstlendiği ve Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim ettiği okullarla Türkiye’deki eğitim seferberliğine katkıda bulunmaktadır. Sosyal sorumluluk bilinciyle, eğitim dışındaki alanlarda da topluma faydalı olmayı amaçlayarak inşa ettiği sağlık ve kültür merkezleri, camiler, kamu binaları ve diğer sosyal yapılar ile yalnızca kendi proje alanlarıyla kalmayıp, yakın çevresinde de yaşam kalitesinin yükselmesine katkıda bulunmaktadır. Soyak; 2003 yılında, toplumsal sorumluluk kapsamında spor ve sosyal sorumluluğu birleştirerek farklı bireysel spor dallarında destek olmayı amaçlamış ve “Soyak Team” projesini hayata geçirmiştir.

5 yıllık süreci kapsayan proje, hedeflerine ulaşmış bir şekilde 2008 yılında sona ermiştir.

Sosyal sorumluluğu kurum kültürünün bir parçası olarak konumlandıran Soyak, çalışmalarını planlarken, süreklilik ilkesini ön planda tutmakta, sosyal sorumluluğun sürdürülebilir projelerden oluşmasının, geleceğe yönelik sağlanacak fayda açısından önemli olduğuna inanmaktadır. Çalışmalarında bu ilkeyi temel almakta ve toplumsal projelerinde sürdürülebilir çevre konusuna odaklanmaktadır.

Bu yaklaşımla; 2007 yılında Çiğli Rotary Kulübü ile işbirliği yaparak, İzmir’de “Geleceğe Bir Damla Sakla” sosyal sorumluluk projesini başlatmıştır. İzmir’de bulunan 15 devlet okulunun su tüketim kanallarını tasarruf sağlayacak şekilde yenilemiş, 2008 yılında da projeyi İstanbul’a taşıyarak, Bostancı ve Karaköy Rotary kulüplerinin işbirliği ile çalışmalarına devam etmiştir. “Geleceğe bir damla sakla” projesi iki yıllık uygulamaların ardından toplam 33 okulda gerçekleştirilmiştir.

2013 yılında yeni sosyal sorumluluk projesi Akıllı Yıldızlar hayata geçirilmiştir. Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Sosyal Sorumluluk Projesi’nin 2014-2016 yılları arasında İstanbul ve İzmir’de 33 devlet okulunda gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Proje ortakları arasında İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile Bilgi Üniversitesi’nin yer aldığı Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin amacı 4. sınıflarda Fen ve Teknoloji ders müfredatına paralel olarak işlenecek konularla ilkokul öğrencilerinde, bu öğrencilerin öğretmen ve velilerinde enerji tasarrufu, enerjinin verimli kullanımı ve sürdürülebilir yaşam için önemi konularda farkındalık yaratmaktır. Projenin detaylarına www.akilliyildizlar.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.