SOYAK KONFORİA YEŞİL BİNA

Soyak Konforia LEED Silver Yeşil Bina Sertifika Sahibidir.

Türkiye’nin en çok yeşil konut üreten firması Soyak Yapı’nın,
İstanbul Kuzey Bahçeşehir’de hayata geçirdiği Soyak Konforia Projesi
LEED Silver Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazandı.

ABD Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş ve çevreye duyarlı yapı sertifikası kazanmak için, SOYAK KONFORİA’da tasarım ve üretimde dikkat edilen yeşil kriterler:

Yeşil alanlarda serada yetişen kültür çimi değil, yerel kır çimi kullanıldı.

Doğal yaşamı desteklemek için, bahçe düzenlemesindeki tüm bitkiler, İstanbul’un yerel iklimine adapte olmuş türlerden seçildi.

Yeşil alanlarda az su tüketen bitkiler ve verimli sulama metodları seçilerek aidatınızın da azalması sağlandı.

Yağmur suları boşa gitmesin diye yangın deposunda kullanmak için yağmur suyunu toplayacak sistemler kuruldu.

Yağan yağmurun yer altına inebilmesi ve yeraltı su rezervlerimizin korunabilmesi için yapısal peyzaj malzemelerinde küptaş vb. geçirgen kaplama malzemeleri kullanıldı.

Şehrin içinde de bisiklet kullanmanız için bisiklet park alanları ayrıldı.

Yeşil ve sosyal alanlara daha fazla yer ayırmak için otoparklar olabildiğince yer altına alındı.

Elektrikli aracınızı şarj edebilmeniz için şarj ünitesi yapıldı. Düşük emisyonlu araçlara özel ve öncelikli park yerleri ayrıldı.

Evinizin yazın aşırı ısınmasını engellemek için çatı, dış cephe ve dış zeminde açık renk malzeme kullanıldı.

Evinizdeki su armatürlerinin hepsi az su tüketen, verimli modellerden seçildi.

Mutfak hatlarına yağ ayırıcı konarak her binada ayrı bir depoda yağ atıklarının toplanması sağlanmıştır.

Pencerenizden içeriye daha fazla gün ışığı girebilsin diye, lambaları daha geç yakabilesiniz diye pencere alanları ve yükseklikleri geniş, oda derinlikleri optimumda tutuldu.

Hem faturalarınız, hem de aidatınız azalsın diye evinizin ve sitenizin içindeki aydınlatma armatürleri az enerji harcayan modellerden seçildi.

Geceleri yıldızları görebilmeniz için, ışık kirliliği yaratmayan, gökyüzünü aydınlatmayan zaman ayarlı çevre aydınlatma armatürleri seçildi.

Isınmaya daha az enerji harcamanız için, evinizin yalıtımı TS825 standardına uygun olarak yapıldı.

Evinizin ısı kontrolünü kendiniz ayarlayabilin ve böylelikle daha az enerji tüketin diye her odaya termostatik vana koyuldu.

Evinizde rahat rahat nefes alın diye düşük uçucu organik bileşik değerine sahip boya ve inşaat malzemeleri kullanıldı, solvent içerikli ürünler kullanılmadı.

Siz de çevreyi korumak için zorlanmayın diye atıklarınızı kolayca ayrıştırabileceğiniz atık toplama sistemleri kuruldu. Dairelerde mutfak hatlarına yağ ayırıcılar konuldu.

Eviniz, siz teslim almadan önce, inşaat sırasında çıkan tozdan etkilenmesin diye inşaatı tamamlandıktan sonra izole edilerek korundu.

Dışarının kiri, tozu evinize girmesin diye bina girişlerine uluslararası standartlara uygun özel paspaslar yerleştirildi.

Sürdürülebilir, çevre dostu yerel inşaat malzemeleri kullanıldı ve inşaatta ortaya çıkan atıklar geri dönüşüme gönderildi. Toz ve kirin çevreye ve yer altı sularına yayılması engellendi.

Daha fazla bilgi için: www.usgbc.org